Çok Parmaklılık (Polidaktili) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi? - Avukat Melih Demirer
 

MakaleÇok Parmaklılık (Polidaktili) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi?

19 Ocak 20220

Çok parmaklılık (polidaktili) polis ve bekçi olmaya engel mi? Polis ve bekçi olmak isteyen adayların en çok merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır. Polis ve bekçi olmak isteyen adayların sağlamaları gereken pek çok sağlık şartı vardır. Ön sağlık testleri, fiziki yeterlilik parkuru adayların mülakattan önce başarılı bir şekilde tamamlamaları gereken aşamalardandır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra adaylar genel bir sağlık muayenesinden geçirilir. Bu aşamada adayın uzman doktorlar tarafından muayene edilerek polis veya bekçi olmaya engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığa sahip olmadığı onaylanmalıdır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği`nde konu ile ilgili detaylı incelemelerde bulunabilirsiniz.

Çok Parmaklılık (Polidaktili) Nedir?

Çok Parmaklılık (Polidaktili) nedir? Çok parmaklılık (polidaktili), doğuştan gelen genetik bir rahatsızlıktır. El veya ayak parmaklarında fazladan parmak bulunmasını ifade etmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimi esnasında parmakların ayrılmaması sonucu ortaya çıkar. Bu durum sonucunda fazla parmaklar oluşur. Polidaktili sık görülen anomalilerden biridir. Polidaktili, ameliyatla düzeltilebilmektedir.

 

Çok Parmaklılık (Polidaktili) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi?

Çok parmaklılık (polidaktili) polis ve bekçi olmaya engel mi? Çok parmaklılık (polidaktili), Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği`nde belirtildiği üzere cerrahi operasyonlar ile düzeltildiği takdirde polis ve bekçi olmak isteyen adaylar önünde engel teşkil etmemektedir. İlgili madde şu şekilde belirtilmiştir:

“Polidaktili, sindaktili için yapılan, anatomik ve fonksiyonel bozukluk yapmayacak, eşgal belirtmeyecek, başarılı cerrahi girişimler sağlam kabul edilir.”

Ancak Bu Sebepler Olsa Bile Gerekli Yasal Takibi Yapmak ve Hakkınızı Aramak İçin bize ulaşın.

Dava Yoluyla Geri Dönüş Mümkün mü?

Belli Şartlarda Geri Dönüş Mümkündür. Emniyet Teşkilatlarında Polis Okullarında  ve Bekçilikteki Pozisyonunuza Göre Dava ile Geri Dönüş Değişiklik Gösterir. Bu Nedenle Bize Danışabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara