MakaleCeza Avukatı

11 Şubat 20200

Ceza Avukatı

Türk ceza kanunu gereğince toplumun özgürlüğü ve refahı için uygulanan ağır ceza maddeleri, ceza avukatı aracılığıyla suçlu ve suçsuzun ayrılmasına neden olabilmektedir. İşinin ehli olan bir avukat müvekkilinin kanunları esas alarak, mahkemede hangi soruşturmaların ve savunma yöntemlerinin uygulanması gerektiğini bilmektedir. Ağır ceza maddelerinin Türk ceza kanununa göre açılımlarının neler ifade edebildiğini avukatlara danışarak detaylı öğrenebilirsiniz.

Ceza Avukatı Alanı Nedir?

Toplumsal, kültürel ve ekonomik olmak üzere toplumun huzurlu işleyişini bozacak herhangi bir davranışta bulunmak hukuksal boyuta taşınabilmektedir. Hırsızlık, gasp ve dolandırıcılık gibi suçların ceza mahkemesine yönlendirilmesi sonucunda, ceza avukatı devreye girebilmektedir.

Avukat kanunlarının 1136. Maddesine göre her türlü davada müvekkilinin savunulmasını sağlayabilen avukat, mağdur vekilli ve müşteki savunma haklarına da sahiptir. Ağır ceza mahkemesinin vazifesi olan suçluyu cezalandırma ve gerekenin uygulanmasına karşın avukat, suçun şüpheli ve sanıklarının ayrışmasını aynı zamanda gerçek suçlunun da ortaya çıkmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Dava süresince dosyaları hazırlar, kanıtları mahkemeye sunar ve müvekkili ile mahkeme arasında bir elçi görevi görür.

Ceza Avukatına Nasıl Başvuru Yapılır?

Ceza avukatı, dava süreci boyunca sanığın ya da mağdurun yanında olarak mahkeme süresince dosyaların aktarılmasını, doğrunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Avukata başvuru yapmak için hukuk danışmanlığı yapan bürolara ya da direkt mahkeme aracılığıyla devletin atadığı avukatlara başvuru yapabilirsiniz. Avukatın mahkeme süresince sizi doğru ve stratejik bir şekilde savunması son derece önemli olduğu gibi tanık, delil ve müşteki gibi aracıların mahkemeye sunulma sırasında da önemli bir yere sahiptir. Avukatınızın alanında uzman olması, stratejik ilerlemesi ve mahkemeyle arasındaki köprünün sağlanması için bilgili olması son derece önemlidir.

Ağır Ceza Avukatı Ve Ceza Hukuku

Suç ve ceza kavramlarının bir araya geldiği çatının adına ceza hukuku denilmektedir. Ceza hukuku, maddi ve manevi unsurları bir arada tutan, toplumun refah ve huzurunu bozan davranışların incelenmesi aynı zamanda cezaya tabi tutulması için eşit haklarla düzenlenmesi son derece önemli olan maddelerden oluşturulmuştur. Bu alanda ceza avukatı, cezayı azaltan ya da ortadan kaldıran görevi üstenirken aynı zamanda suçlunun cezaya tabii tutulmasında da önemli bir role sahiptir. Sanıkların, müvekkil ve şüphelilerin olduğu mahkemede avukat da yer alarak ceza yargılamasının mahkeme kurallarına göre ilerlemesini sağlayacak görevliler arasında yer almaktadır.

Ceza Avukatı Kimleri Savunabilir?

Ceza avukatı, birden fazla kişiyi savunabileceği gibi sadece bir kişiyi de savunabilmektedir. Suçlu ya da mağdurun tarafından kanunları esas alarak duracak, sanık, müvekkil ve mağdur gibi kavramları göz etmeksizin mahkemenin kanun esaslarına göre hareket edecektir.

Bir grubu ya da bir kişi savunabilen avukat, burada müvekkillerinin tutarlı ifade vermelerine, çelişki ve menfaat odaklı davranmalarına karşın başarısız da olabilmektedir. Türkiye mahkemesinde bir cezanın doğru ya da yanlış kişiye yönlendirilmesi sadece avukatın elinde olabilecek bir durum değildir. Mahkeme, müvekkil ve avukat birlikte çalışmaktadır.

Ceza Avukatı Görev Süresi

Avukatların görevi aldıkları davanın bitimine kadar geçerlidir. Eğer müvekkil avukattan caymamışsa, dava sonuçlanana kadar ceza avukatı müvekkilinin mahkemedeki önemli danışmanlarından biri olmaya devam edecektir. Türk ceza kanunları gereğince hukuki alanda avukat ile hareket etmek, her zaman doğru bir şekilde mahkemeyi etkilemek olarak bilinmektedir. Bunun nedeni avukatın hukuki kavramları, maddeleri ve dava sonucundaki olasılıkları bilmesinden kaynaklıdır. Ceza hukuku alanında mahkemede stratejik bir ilerleme yapabilmek için avukat danışmanlığı son derece önemli ve gerekli bir vazife olarak cezanın doğru yönlendirilmesine etki edebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara