Makaleİş Hukuku Avukatı

11 Şubat 20200

İş Hukuku Avukatı

İşçi ve iş verenin haklarını savunmak amacıyla Türkiye iş kanunlarını esas alan maddelerin toplandığı iş hukuku, tüm iş ilişkilerinin düzenlenmesi için önemli bir kanun çatısıdır. Ticari ve kamu alanında işçilerin çalışma koşullarının düzenlenmesi, sözleşmelerin hazırlanması ve aynı zamanda açılan davaların kanuni bir açıdan kontrol edilebilmesi için iş hukuku avukatı devreye girmektedir.

İş Hukuku Nedir?

İş hukuku; işçi haklarının ve iş verenin haklarının ortak bir paydada buluştuğu kanunların tümünü kapsamaktadır. Aynı zamanda işçilerin çalışma koşulları, ücretlendirme, sendika hakları ve sözleşmelerin hazırlanması için iş hukuku avukatı önemli bir yere sahiptir. Hukuk dalının bu aşamasında, işçinin çalıştığı şirkete ya da firmaya dava açma hakkı, kamu görevlilerin çalıştığı kamu şirketini dava etme hakkı da bulunabilmektedir. Devlete bağlı ya da özel olan bütün çalışma alanları için aynı iş hukuku maddeleri işeyeceği gibi işçilerin bağlı olduğu alanlarda hukuk devreye girebilmektedir. Ticari sözleşmeler, anlaşmalar ve ortaklıklar da iş hukuku alanında incelenebilmektedir.

İş Hukuku Temel İlkeleri Nelerdir?

İş hukukunun temel ilkeleri; işçilerin korunması ilkesinin yer verildiği maddelerden biridir. 4857 sayılı iş kanunu esas alınarak, işler, iş ilişkileri ve iş yeri yönünden herkes ayrı şekilde değerlendirilir. Çalışma koşulları, tanıklar ve iş yerinin işçiyle arasındaki sözleşmeler de bu aşamada baz alınarak hatasız bir şekilde kanunların uygulanmasına yer verilecektir.

İş Hukuku Avukatının Görevi Nedir?

İş hukuku avukatı, iş veren ile işçi arasındaki sözleşmelerin düzenlenmesi, ticari sözleşmelerin düzenlenmesi ve dava dosyasının hazırlanması gibi birçok alanda görev alabilmektedir. İş hukuku davaları, iş kazası sonucunda, tazminat hakları ve ticari sözleşmelerin fes edilmesi gibi durumlarda başvurulan alanlardan biridir. Bu alanda iş mahkemesi devreye girerek, hakların eşit bir şekilde dağıtılması, mağdurun mağduriyetinin giderilmesini amaçlayarak davanın sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Davalı ve davacı arasındaki anlaşmazlığın bozulması için iş hukuku mahkemeleri, iş hukuku temel ilkelerini de kanunları esas alarak uygulamak zorundadır. Bu alanda stratejik bir şekilde ilerlemek ve hakların sahiplerini bulması için avukatların kanunlar hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olması çok önemlidir.

İş Mahkemesine Dava Nasıl Açılır?

İş mahkemesine dava açmak için her zaman avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak bir avukat danışmanlığıyla açılacak davaların olumlu sonuçlanması çok daha büyük bir orana sahiptir. Davalı ve davacının haklarını bilmesi, iş hukuku avukatı vasıtasıyla gerçekleşebilmektedir. Bu alanda kanunların ve hakların neler olduğu hakkında bilgi edinir, dilekçenizi bu şekilde mahkemeye verebilirsiniz.

İş davaları için yaşanan haksızlığı merkeze alarak, dilekçe hazırlanması, sözleşme ve tanıklarla birlikte mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir. İş mahkemesinin baktığı bu alanda iş veren ve işçi arasındaki anlaşmazlığın ya da haksızlığın delilerinin de sunulası mahkeme kararını etkileyebilecek önemli belgelerden biridir.

Tazminat Davası Ve İş Kazası

İş kazası yaşanması sonucunda işçinin çalıştığı iş yerine tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. Maddi tazminat davası 6098. İş hukuku maddesi gereğince işçinin iş kazası sonucu uğradığı zararın karşılanması hususu yer almaktadır. Bu hem maddi hem de manevi olarak açabileceğiniz davalar arasında yer aldığı gibi işten çıkartılma, tatil haklarının alınmaması, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi durumlarında da açılabilen davalar arasında yer almaktadır.

Türkiye kanunları gereğince işçinin ve iş verenin haklarının ortak bir paydada buluştuğu iş hukuku, maddi ve manevi tazminat davası açabileceğiniz 6098 sayılı borç kanununa göre haklarınızın karşılığını alabileceğiniz maddeleri içermektedir. Ticari sözleşme açıklarında ise dava açılmadan önce arabulucularla görüşmeniz gerekebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara