MakalePAEM Sağlık Elemeleri

15 Şubat 20200

PAEM Sağlık Elemeleri

Polis amirleri eğitim merkezi elemeleri kapsamında sağlık raporu alınması gerekmektedir. Polis akademisi öğrencisi olabilmek için PAEM sağlık elemeleri şartlarına tabii tutulur, geçemediğiniz takdirde akademiye alınamazsınız. 2 defa detaylı bir kontrolden geçerek, asil ve yedek sıralamasına göre değerlendirmenin sonuçlarını öğrenebileceksiniz. Sağlık taramaları, özel hastane ya da devlet hastaneleri kapsamında size özel yapılmaz, akademi kapsamında grup grup götürülerek yapılır.

PAEM Sağlık Taraması Bölümleri Nelerdir?

Polis amirleri eğitim merkezi kapsamında yapılan PAEM sağlık taraması, adayların iç hastalıklardan cilt hastalıklarına kadar birçok alanda kontrol edildikleri bir aşamadır. Kısaca adayın yüz, boyun, göğüs, kol ve bacak kısımlarında kalıcı derin yaraların olmaması ilk aşamada önemli olmakla birlikte, sağlık durumuna geçilerek iç hastalıklarına bakılması şartı koşulmuştur.

 • Dahiliye
 • Üroloji
 • Genel cerrahi
 • Psikiyatri
 • Göğüs hastalıkları
 • Göz
 • Kadın hastalıkları
 • Kulak, burun, Boğaz
 • Nöroloji
 • Ortopedi
 • Kardioloji

Polikliniklerinde kontrolleriniz yapılarak, iç ve dış hastalıklarınız tespit edilecek, polis eğitimine tabi tutulup tutulmadığınız sağlık raporundan geçmeniz sonucunda belirlenecektir.

PAEM Ön Sağlık Aşamasından Kimler Geçemez?

Polis okullarına alınacak olan erkeklerin boylarının en az 1,67 bayan öğrencilerin ise 1,62 olması gerekmektedir. Aynı zamanda renk körlüğü, topalık ve bulaşıcı hastalık taşıyanlar ön sağlık aşamalarından geçemeyeceği gibi boy engeline de takılabilmektedir. Yarık damak, yarık dudak ameliyatı olanlar, 5 metreden fazla görünür bir noktada eşkal belirleyici yarası olanlar, kambur ve skolyoz gibi rahatsızlığı olan adaylar ön sağlık aşamasından geçemeyecektir. Aynı zamanda kendine zarar vermiş olan, bedeninde jilet ve benzeri kesici bir ize rastlananlarda ön aşamada elenecektir. Yara izlerinin derinlikleri önemli olduğu kadar, nedenlerinin de önemli olduğu PAEM sağlık elemelerinde, polis akademisine girmek için psikolojik açıdan sağlıklı olmakta son derece önemlidir.

Bu aşamada yeşil reçete olan psikiyatri ilaçlarının kullanılması ya da kullanılmış olması, belirli bir psikolojik rahatsızlığın olması durumlarında elemelerden geçilmemektedir. Sadece antidepresan gibi ilaçların kullanımlarında adaylar ön aşamadan geçebilir, depresyon gibi rahatsızlıklar önem arz etmez. Yaş ve kilo sınırına da ön aşamada dikkat edilerek, aşırı kilolu adaylar kabul edilmeyecektir.

PAEM Haksız Elenme Durumunda İtiraz Açma

Kapsamında yapıldığını düşündüğünüz bir haksızlığa karşı sağlık raporu koşullarını yanınızda götürmeniz son derece önemlidir. Bazı durumlarda kollarda eşkal belirleyici olduğu söylenen benler ve yüzde çiller elenme nedenleri olabilmektedir. Ancak bu durumların hiçbiri PAEM sağlık raporu literatürüne uymamaktadır. Eşkal belirleyici olmadığı müddetçe, yüzde ve kollarda bulunan küçük benler veya çiller uzak ve yakın mesafeden fark etmeksizin elemeye neden olmayabilmektedir. Bunun için adayların maddeleri iyi okuması, aday olduklarında ön aşamadan neden geçemediklerini doktorlara sormaları halinde ikinci bir sağlık raporu alma şansı doğabilmektedir. Ancak elendikten sonra iki farklı heyetten sağlıklıdır ve eşkal belirlemez raporu alındığı takdirde itirazı kabul görebilmektedir.

PAEM Fiziksel Elenme Nedenleri Nelerdir?

Polis akademisine girebilmek için ön şartlardan biri olan adayların eşkal belirlemeyen izler taşımaması olduğu gibi fiziksel olarak da koşma, zıplama ve sürünme gibi hareketleri rahat yapabiliyor olmalarıdır. Öncelikle düz taban olma durumunda aşırı düz taban ve esnek düz taban olma durumları söz konusudur. Esnek düz taban olma durumunda ön aşamadan geçilir ancak aşırı düz taban durumunda fiziksel olarak uygun görülmeyecektir. Aynı zamanda topallık,  bilek düşüklüğü, kambur olmak ve omurga kısmındaki aşırı eğrilik durumları da fiziksel olarak uygun görünmemenize neden olabilmektedir. PAEM sağlık şartları gereğince, polis adayının bedensel olarak hareket kısıtlamasına neden olan bir durumun olmaması ilk şartlardan biridir.

PMYO / POMEM / PAEM Mülakat Elemeleri ve İdari Yargı Süreci Bilgi Al

Pomem Güvenlik Soruşturması ve Mülakat Bilgi Al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara