MakalePolis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları

15 Şubat 20200

Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları

Polis, asker ve memurlarının görevlerini yerine getirirken uymaları gereken pek çok kural bulunur. Bu kurallar yasalara tabidir. Çiğnenemez ve atlanamaz. Bu kurallar oldukça geniş kapsamlıdır. Disiplin cezaları memurluk, askerlik hayatında başına gelebilecek vakalardan biridir. Kasten yani bilerek ya da taksirle yani istemeden işlenmiş olabilir. Bu açıdan ikiye ayrılır.

Uyarma Cezası Nedir?

Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları, pek çok türe ve alt başlığa ayrılır. Bunlardan bir tanesi uyarma cezasıdır. Genellikle hatalı olan polise, askere ya da memura ilk olarak bu ceza verilir. Peki ya hangi kurallara uyulmadığında uyarma cezası ile karşı karşıya kalınır? Uyarma cezası genel olarak nezaket kurallarını kapsar demek doğru olacaktır. Örneğin silahın, teçhizatın, giyim kuşamın temiz tutulması, çalışılan yerin temiz tertipli tutulması buna en büyük örnektir. Bunun dışında tasarruf kurallarına uymayarak devlet kaynaklarını özensizce kullanmak, faaliyetlere geç kalmak, amire karşı itirazda bulunmak da uyarma cezalarının verilebilmesi için bir sebep. Görüyoruz ki Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları aslında oldukça sıkı yönetilen, her aşamasına büyük dikkat edilen bir mesele.

Kınama Cezası Nedir?

Uyarma cezasının bir aşama daha ilerisi kınama cezaları olarak karşımıza çıkar. Kınama cezaları da genel olarak nezaket kurallarını kapsar demek doğrudur. Mesleki kurallara uymamak beraberinde kınama cezalarını getirecektir. Örneğin polis, asker veya memurun tabancasına verdiği zarar, herhangi bir boya kaplama yapmak, orijinalliğine zarar getirmek kınama cezasının beraberinde getiren unsurlar. Dedikodu da kınama cezalarını beraberinde getiren maddeler arasına yer alır. Herhangi bir meslektaşının, amirlerinin veya kendinden üst rütbedeki kişilerin hakkında ileri geri konuşmak, olumsuz sözcükler kullanmak da Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları arasında yer alır.

Aylıktan Kesme Cezası Nedir?

Eksik malzeme ve teçhizat ile görev yerine gitmek aylıktan kesme cezasının da beraberinde getirecek bir maddedir. Bunun yanı sıra, amirlerin, üst mercilerin uyarılarına riayet etmemek, uyarıları dinlememek, dikkate almamak da Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları arasındadır. Polis, asker veya memurun kişisel menfaatlerini ön plana koyarak araya aracı koymak istemesi, kendine her ne konuda olursa olsun öncelik talep etmesi aylıktan kesme cezasının sebeplerindendir. Devletin araç, gereç, teçhizatlarını kendi özel işlerinde kullanmak istemesi veya kullanması da suç olarak kabul edilir. Selamlama ile ilgili koyulan kurallara uyum göstermemek de aylıktan kesme cezası ile sonuçlanacaktır.

Diğer Ceza Türleri Nelerdir?

Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları arasında yer alan, uyarma, kınama, aylıktan kesme cezalarının yanı sıra pek çok disiplin cezası çeşidi daha bulunur. Kısa süreli durdurma cezaları buna bir örnektir. Amirlere, kendinden üst mercilere yalan söylemek, izin olmaksızın beş günden fazla görevinin başına gelmemek, meslektaşları ile meydana gelen bir kavgada dövme girişimi de görevi kısa süreli durdurma getirir. Bunun bir adım ilerisi ise uzun süreli durdurma olarak karşımıza çıkar. En ağırı ise meslekten çıkarmadır.

Dava Açmak Mümkün müdür?

Polis/Asker/Memur Disiplin Suçları ve Cezaları konusunda kendi haklılık payınızın olduğunu düşünüyor iseniz elbette ki dava açabilmek bu noktada en doğal hak. Karara itiraz etmeden de bu konuda dava açabilmek mümkün. Burada önemli olan nokta cezanın tebliğ edilmesinden itibaren 60 gün içerisinde davayı açmaktır. Bu süre sınırlamasına dikkat etmek gerekir. İtiraz ettiyseniz ve itirazınıza red kararı geldi ise yine dava açabilmek mümkün. Bu noktada red kararının geldiği günden itibaren dava açma süreniz de başlamış sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara