MakalePolis Öğrencileri Mülakat Elemeleri

15 Şubat 20200

Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri

Polislik kız, erkek demeden pek çok gencin daha küçüklükten hayalidir. Hayalinin peşinden giden gençleri ise pek çok zorlu sınav bekler. Polislik mesleği zaten görevleri gereği oldukça sabır isteyen, çaba isteyen herkesin yapamayacağı bir meslektir. Hele bir de bu sınavlar, Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri işin içine girdiği vakit daha da saygı duyulası bir meslek olur. Çünkü polis olmak hiç de kolay değildir.

Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri Nedir?

Polis akademisine bağlı okullarda eğitimini başarı ile tamamlayan gençleri, son adımda Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri bekler. Bu sınav polis ve komiser yardımcısı adayları için oldukça büyük bir önem arz eder. Öyle ki bu mülakatı geçemeyen adaylar polis memuru olarak görevlerine başlayamazlar. Yalnızca diplomalarını alıp mezun olmuş sayılırlar fakat mesleklerini icra etmelerine müsaade edilemez.

Sınavdan Geçme Puanı Nedir?

Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri sınavı yıl sonunda yapılır. Öğrencilerin bu sınavdan en az 70 puan hak etmesi gerekir. Aksi halde sınavda başarısız sayılır, mesleğini yerine getiremez. Bu mülakat aslında polis adaylarının mesleklerinde belirleyici önemli bir unsurdur. Bu şerefli mesleği icra edebilmeleri için olmazsa olmaz bir şarttır.

Özgüven Oldukça Önemli Bir Unsur!

Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri sınavında özgüven oldukça mühim bir konudur. Sınav komisyonunun da en çok dikkatini çeken maddelerden birisi olacaktır. Bunun dışında polislik mesleği hakkındaki tüm bilgilerin eksiksiz bilinmesi de sınav komisyonunca oldukça önemlidir. Bu unsur, adayın mesleki yeterliliğinin işaretidir. Muhakeme yeteneği de buna bir örnektir aslında. Üyeler ikna ve muhakeme yeteneğini de oldukça ön planda tutar.

Son Adımda Elenmek Herkesin Korkulu Rüyası!

Yıllar boyu bu meslek için çalışıp çabalayan polislik öğrencilerinin korkulu rüyası elbette ki Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri. Bunca yolu sıkıntısız bir şekilde aşan öğrenciler bu son adımda takıldıklarında, başarısız olduklarında adeta hüsrana uğramakta, bir nevi tüm emekleri boşa gitmekte. Polislik öğrencileri özellikle bu sınavların kalkması yönünde çok ısrarcı. Çünkü bu sınavdan başarılı olunmadığı takdirde tüm birikim aslında çöpe gider. Öğrenciler bu sınavdan 70 ve üzeri puan alamadıkları takdirde, mezun olsalar bile o hayalini kurdukları polislik mesleğini yapamaz, üniforma giyemezler. Peki ya bu durumun hiçbir çözüm yolu yok mu? Bunca yıl okulu başarı ile tamamladıysak fakat son adım olan mülakatta takıldıysak ne yapmak gerek? Bu durumda nasıl bir yol izlemeli?

Dava Açmak En Büyük Hakkınız!

Yıl sonunda gerçekleştirilen Polis Öğrencileri Mülakat Elemeleri sınavlarına bilindiği üzere itiraz kabul edilmez. Fakat hiç korkmayın ki hala bir umut yolu var! Dava açmak bu yolda gerçekleştirebilecek en doğal hakkınız. İdari davalar hakkınızı aramada en mühim unsurlardan biridir. Atlanmaması gereken konu, dava açma süresini geçirmemektir. Dava açma süresi geçirildiği takdirde, haklarınız da son bulacaktır. Peki ya bu dava açma süresi kaç günden oluşur? Dava açma süresi 60 gün ile sınırlıdır. Bu dava sayesinde okula dönen pek çok öğrenci mevcuttur. Size düşen, belirtilen iş gününü aşmadan başarılı bir avukat ile çalışıp dava açmaktır. Davalar idare mahkemesine açılır. Açılacak davanın adı ise yürütme durdurma istemli iptal davası olarak bilinir. Haklı bulunan davalarda öğrenci okuluna döner. Bu noktada sizi iyi temsil edebilecek bir avukat da büyük önem taşır. Açılacak tek bir dava ile yıllardır hayalini kurduğunuz polislik mesleğinde hakkınızı aramanız, mesleğe dönmeniz mümkün olacaktır. Olumlu sonuçlanan pek çok dava bu anlamda öğrencilere umut olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara