MakalePolis Öğrencisi Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları

15 Şubat 20200

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları

Güvenlik soruşturmaları polis öğrencileri ve polis memurları için oldukça önemli bir maddedir. Mesleğe atılan ilk adımda büyük bir önem arz eder. Bu soruşturmaların temiz çıkması, polislik mesleğine de sıkıntısız bir şekilde atanmanızı sağlayacaktır.

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları Nedir?

Güvenlik soruşturması, polis adayının geçmişte ilgili olduğu tüm olayları, faaliyetleri, kayıtları göz önüne seren belgedir. Bir nevi sicil kaydı da denebilir, çok daha kapsamlısıdır. Kişinin adli sicil kaydı, kolluk kuvvetleri ile bağlantıları, herhangi bir arananlar listesinde bulunup bulunmadığı Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları ile araştırılır. Bunun dışında ahlaki durumu, yabancılar ile ilgili olan tüm bağlantıları da göz önüne serilir. Bu uygulamanın amacı devlet memurluğunun işlediği her kurumda güvenliği en üst seviyede tutmaktır.

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları Ne Zaman Yapılmaya Başlandı?

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları aslında 2016 yılında OHAL ile yürürlüğe girdi ve devlet memurluğunda aranacak şartlara sekizinci madde olarak eklendi. Eklenmesinin en büyük sebebi ise devlet kurumlarında güven ortamını sağlamak oldu. Bu vesile ile geçmişte herhangi bir bölücü faaliyete katılmış, yüz kızartıcı işlerde bulunmuş, ahlak bütünlüğünü bozmuş kişiler devlet kurumlarına atanamaz oldu. Bunların araştırılmasında Polis Öğrencisi/Polis Memuru GüvenlikSoruşturmaları büyük bir rol oynadı. Soruşturmaları temiz çıkan polis adayları böylece mesleğini icra edebilecekti. Bunun önü açılmış oldu. Gizli yapılaşmaların, devlette kötü örnek oluşturabilecek kişilerin çalışması bu sayede engellendi. OHAL kapsamında yürürlüğe geren önemli yasalar arasında yerini aldı.

Kimler Güvenlik Soruşturması Yetkisine Sahiptir?

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları belli başlı kişiler, kurumlar tarafından yapılır. Emniyet Genel Müdürlüğü, mahalli mülki idare amirlikleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı bu soruşturmaları yürüten kurumlardır. Bu kurumların dışında hiç kimse Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları yapma yetkisine sahip değildir.

Güvenlik Soruşturmaları Hangi Meslek Gruplarına Yapılır?

Yukarıda belirtildiği üzere devlette çalışacak her türlü kamu personeli için güvenlik soruşturması 2016 yılından bu yana zorunludur. Bu sayede devlete sızabilecek her türlü kötülüğün de önüne geçilmek istenmiştir. Güvenlik soruşturmaları başlıca polislere yapılır. Polislik devlet kurumlarında önemli bir yer teşkil eder. Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları olarak adı anılır. Bunun dışında ceza infaz kurumlarına alınacak kamu personellerine, askeri yerlerde çalışacak kişilere, istihbarat teşkilatlarında çalışacak olanlara güvenlik soruşturması şart görülür. Olmazsa olmaz, atlanamaz bir kanundur.

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları Ne Kadar Sürer?

Polis Öğrencisi/Polis Memuru Güvenlik Soruşturmaları yapılırken oldukça hızlı bir yol izlenir. İşlemlerin hızlıca açıklığa kavuşulması hedeflenir. Güvenlik soruşturması sonuçları en geç 60 gün yani iki ay içerisinde çıkar. Bu dosyalar her daim müthiş bir gizlilik ile saklanır. Güvenlik soruşturmaları her zaman temiz çıkmaz elbette. Bazen küçük bir nedenden bile pürüz çıkabilir. Peki bu durumda ne yapılabilir? Böyle bir durumda devlet memurluğundan vazgeçmeli miyim diye soranların sayısı elbette oldukça fazla. Fakat vazgeçmeden önce denenebilecek yargı katında önemli bir adım var. O da dava açmak. Sizi iyi temsil edebilecek bir dava ile suçsuz olduğunuzu kanıtlamak mümkün! Özellikle bu sebepten polislik mesleğini icra edemeyen kişilerin de artık bir çözüm yolu var. Bu yol ile mesleğine kavuşan pek çok kişi de mevcut. Güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıktığı durumlarda başvuracağınız en temkinli yol olan davalar, kazandığınız takdirde sizi mesleğinize taşıyacaktır. Bu yolu izleyen pek çok polis öğrencisi/polis memuru temiz olduğunu ispatlayarak görevinin başına geçer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara