MakalePomem Sağlık Elemeleri

15 Şubat 20200

Pomem Sağlık Elemeleri

Pomem genel sağlık raporu olarak doktorlar emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği üzerinden adayların sağlıklı olup olmadığı üzerine yapılan değerlendirmelerdir. Pomem sağlık elemleri, polis ya da bekçi adaylarının sağlık açısından hiçbir sorunu olmadığının tespit edilmesi ve polis ya da bekçi olabilecekleri üzerine bilgiler içermek zorunda olan tek heyet raporudur.

Pomem Sağlık Raporu Nedir?

Genel sağlık kontrollerinin yapıldığı pomem sağlık raporu, polis akademisinde yer alabilecek adaylar için şart koşulmuş kontrollerin arasında yer almaktadır. Bu kişiler emniyet teşkilatında yer alabilecek sağlık ve yaşa uygun ise adaylıkları kabul edilecektir. Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliği gereğince, sağlık raporunda kişinin bütün kriterlere uygun olması gerekmektedir. Yaş, kilo, boy ve sağlık durumu ilk sırada yer alan şartlardan birkaçıdır.

Asker, polis ve bekçi adaylarının bedensel aktivitelerde bulunabilmesi için sağlık alanında göz, dahiliye ve KBB gibi önemli alanlarda sağlıklı olduklarına dair pomem sağlık raporuyla başvuru yapmaları, herhangi bir kaza geçirmemiş olmaları şartı bulunmaktadır. Pomem sağlık elemeleri kapsamında adaylar bu şartların sorunsuz olması durumunda kabul edilirler.

Pomem Sağlık Elemeleri Hangi Testleri İçermektedir?

Pomem sağlık elemeleri, kulak burun ve boğaz bölümünde kronik bir hastalığın olup olmadığı, aynı zamanda kardiyoloji ve ürolojide kalp ve böbrek hastalıkları olmadığına dair bilgilere gerek duymaktadır. Bunların dışında psikiyatri polikliniğine ve göğüs polikliniğine başvurularak, göğüs filim çekilmeli. Psikiyatride kişilik testine tabi tutulmalıdrı. Cildiye alanında adayın vücudu incelenir, sivilce ya da yara izi gibi durumlarda aşırı göze çarpan izlerde rapor yazılması gerekiyor.

Sürekli kullanılan ilaçlar, kronik hastalıklar ve psikolojik rahatsızlıklar da bu alanlarda incelenerek, raporun adayın sağlığı üzerine hazırlanması için incelemeler yapılmaktadır. Sağlıksal açıdan sorunu olmayan adaylar sağlık raporundan geçerek, sınavlara tabii tutulabilir.

Pomem Sağlık Raporu Kapsamında Kimler Elenir?

Polis, asker ve bekçi adaylarının seçilmesi için hazırlanan pomem sağlık elemeleri, başvuran adayların aşağıdaki koşullara uygun olması halinde alınmamalarını sağlamaktadır. Hasta ya da yaralanmış kişiler, pomem sağlık raporu alamayacaktır.

  • Kelliği olanlar kabul edilmemektedir.
  • % 5 yara izi olanlar ve eşkal belirleyici nitelikte olanlar kabul edilmeyecektir.
  • Göz kapağı düşüklüğü, şaşılık ve renk farklılıkları gibi gözün görünümü önemli bir alınmama sebebidir. Ayrıca renk körlüğü olanlar da aynı sınıfta yer almaktadır.
  • Göz ameliyatı geçirmiş olanlar ve görme kaybı bulunanlar
  • Damak ve dudakta yarık, yara izi bulunanlar
  • Kekemelik ve konuşma bozukluğu olanlar
  • Ön dişlerde 5 diş kaybı bulunanlar
  • Solunum ya da dolaşım sistemi ameliyatı izi olanlar
  • Göğüs kafesinde bozukluk bulunanlar elenmektedir.

Aynı zamanda boyunda trioid ameliyatına bağlı olan izler, kendine zarar verici şekilde sırt ve göğüs kısmında yara izleri taşıyanlar pomem sağlık elemeleri için uygun bulunmayacak adaylardır. Yukarıdaki rahatsızlıklardan herhangi birini taşıyanlar kabul edilmeyecektir.

Pomem Sağlık Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Polis akademisine girecek olan adayların özel sağlık kurumlarından ya da sağlık ocaklarından alacakları raporlar kabul edilmemektedir. Raporun alınması için polis akademisine bağlı olan hastaneler tam teşekkülü olarak raporun alınmasını sağlayacaktır. Pomem sağlık elemeleri dışarıdan getirilen raporlarla kabul edilmez, bu rapor sadece akademinin merkezinde yer alan hastanelerden alınabilir.

Pomem Sağlık Raporu Elemeleri Ne Zaman?

Emniyet genel müdürlüğü sağlık daire başkanlığı tarafından her sene pomem genel sağlık raporu zamanı açıklanmaktadır. Polis, asker ve bekçi adaylarının sağlık raporu alması ve akademiye katılabilmesi için resmi sayfayı ziyaret ederek, gerekli sınav ve buna benzer bilgeleri alabilecekleri yönetmelik bulunabilmektedir.

 

PMYO / POMEM / PAEM Mülakat Elemeleri ve İdari Yargı Süreci Bilgi Al

Pomem Güvenlik Soruşturması ve Mülakat Bilgi Al

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara