Tüberküloz (Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi? -
 

MakaleTüberküloz (Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi?

19 Ocak 20220

Tüberküloz (Verem)  polis ve bekçi olmaya engel mi? Polis ve bekçi olmak isteyen adayların en çok merak ettikleri sorular arasında yer almaktadır. Polis ve bekçi olmak isteyen adayların sağlamaları gereken pek çok sağlık şartı vardır. Ön sağlık testleri, fiziki yeterlilik parkuru adayların mülakattan önce başarılı bir şekilde tamamlamaları gereken aşamalardandır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra adaylar genel bir sağlık muayenesinden geçirilir. Bu aşamada adayın uzman doktorlar tarafından muayene edilerek polis veya bekçi olmaya engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığa sahip olmadığı onaylanmalıdır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği`nde konu ile ilgili detaylı incelemelerde bulunabilirsiniz.

Tüberküloz (Verem) Nedir?

Tüberküloz (Verem) nedir? Tüberküloz (Verem), mycobacterium tuberculosis adlı mikrop vasıtasıyla bulaşan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü`nün sağladığı verilere ve yaptığı açıklamalara göre her yıl 8.4 milyon insan mycobacterium tuberculosis adlı mikrobun bulaşmasıyla yayılan hastalığa yakalanıyor ve yaklaşık 2 milyon insan bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Tüberküloz (Verem), solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Hastalığa sahip bireylerin hapşırma, öksürme, konuşma vb. Faaliyetleri sonucunda havaya verilen mikrop damlacıkları, hastalığın yayılmasına neden olur.

Tüberküloz (Verem) Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz (Verem) belirtileri nelerdir? Tüberküloz (Verem) hastalığının genel belirtileri arasında yüksek ateş, kilo kayıpları, gece terlemeleri, iştahsızlık ve hâlsizlik sayılabilir. Öksürük, balgam çıkarma, kan tükürme, göğüs ağrıları, sırt ağrıları, kısık ses vb. Belirtiler de tüberkülozun belirtileri arasındadır.

Tüberküloz hastalığı, vücut direnci düşük bireylerde daha yüksek risk oranına sahiptir. Bebekler, 5 yaşından küçük çocuklar, bağımlılar ve bağışıklık sistemini düşürecek ilaç kullanmakta olan veya hastalığa sahip bireyler yüksek risk grubundadır.

Tüberküloz (Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel mi?

Tüberküloz (Verem) polis ve bekçi olmaya engel mi? Tüberküloz (Verem) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği`nde belirtildiği üzere atlatılmış bir hastalık ise polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için bir engel teşkil etmemektedir. Fakat devam etmekte olan ve adayın hâlâ hasta olarak bulunmasına yol açan tüberküloz (verem) polis ve bekçi olmak isteyen adaylar için bir engel teşkil etmektedir. Ancak Bu Sebepler Olsa Bile Gerekli Yasal Takibi Yapmak ve Hakkınızı Aramak İçin bize ulaşın.

Dava Yoluyla Geri Dönüş Mümkün mü?

Belli Şartlarda Geri Dönüş Mümkündür. Emniyet Teşkilatlarında Polis Okullarında  ve Bekçilikteki Pozisyonunuza Göre Dava ile Geri Dönüş Değişiklik Gösterir. Bu Nedenle Bize Danışabilirsiniz.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bilgi İçin Ara